© Андрейстанеску |

Новий альянс великих вантажовідправників спонукає морські перевізники активізувати свої зусилля щодо скорочення викидів CO2.

Zero Emission Maritime Buyers Alliance (Zemba) — це партнерство вантажовідправників Amazon, Patagonia та Tchibo з Aspen Institute, міжнародною некомерційною організацією.

«Наша мета — надати можливість будь-якій компанії, зацікавленій у демонстрації лідерства, отримати доступ до доступних рішень із нульовим рівнем викидів якомога швидше», — сказала Інгрід Ірігоєн, президент і генеральний директор нової групи інтересів і директор Ініціативи з декарбонізації судноплавства Аспен.

Використовуючи свою спільну купівельну спроможність, партнери прагнуть прискорити перехід на екологічне паливо в океанських перевезеннях. Цього року вони планують надіслати перевізникам запити пропозицій щодо доставки з нульовими викидами, щоб перемістити продукти цим шляхом не пізніше 2025-2026 років.

Ініціатива була схвалена коаліцією Ship It Zero, кампанією щодо клімату та громадського здоров’я, спрямованою на те, щоб спонукати великих вантажовідправників прийняти морське судноплавство з нульовими викидами, яка закликала інших великих вантажовідправників підключитися.

«Ми вітаємо створення Zemba і закликаємо Walmart, Home Depot, Target та всіх інших великих роздрібних торговців приєднатися до цієї важливої ​​платформи для співпраці», — сказала Медлін Роуз, директор кліматичної кампанії Pacific Environment, каліфорнійської екологічної організації.

«Тільки минулого тижня Walmart і Home Depot заявили, що вони співпрацюють із партнерами з вантажних перевезень, щоб «заохочувати» та «розширювати» екологічні рішення для доставки; ми закликаємо їх виконати ці зобов’язання та допомогти створити майбутнє з нульовими викидами для портових спільнот, наших спільних океанів і нашої спільної планети»,

Тиск споживачів, посилення екологічного законодавства та занепокоєння щодо зміни клімату спонукають дедалі більше вантажовідправників наполягати на скороченні викидів у своїх ланцюгах поставок, і океанське судноплавство є головною метою. Він викидає близько 1 мільярда тонн парникових газів на рік і становить близько 3% викидів вуглецю в усьому світі.

Наступного тижня всі погляди галузі будуть прикуті до Міжнародної морської організації (IMO), сесія якої відбудеться з 20 по 24 березня. Групи інтересів закликали організацію встановити суворіші цілі та рухатися до підтримувальних правил.

Компанія Ship It Zero назвала цю зустріч «вирішальним моментом» для того, щоб судноплавна галузь могла досягти істотного прогресу в напрямку значного скорочення викидів.

«ІМО має можливість змінити курс викидів від судноплавства, щоб узгодити його з метою Паризької угоди — 1,5 градуса за Цельсієм не пізніше 2050 року», — йдеться в повідомленні.

Поточні цілі IMO полягають у скороченні викидів CO2 принаймні на 40% до 2030 року порівняно з базовим рівнем 2008 року та на 70% до 2050 року. Ці цілі будуть переглянуті цього року.

Згідно з деякими дослідженнями, перехід до цільового значення 1,5 градуса за Цельсієм є технологічно та економічно доцільним, якщо він буде підкріплений амбітною глобальною співпрацею та жорсткими політичними заходами. Однак Ship It Zero попереджає, що зростання глобальних морських перевезень вказує на подальше зростання викидів. Сама IMO визнала, що викиди можуть зрости на 30% до 2025 року, якщо нічого не робити.

Деякі оператори експериментували з кращим узгодженням прибуття судна та вантажу в порти. Зараз судна відправляються якомога швидше для збору вантажу в порту після підписання договору фрахтування, що часто призводить до простою до прибуття вантажу. Згідно зі звітом за 2020 рік, танкери та балкери витрачають до 10% свого часу на очікування входу в порт. За деякими оцінками, усунення часу очікування може зменшити викиди від судноплавства на цілих 20%.

В австралійському порту Ньюкасл використовується система прибуття суден, за якою судна, що прибувають, зв’язуються з портом за 14 днів і отримують інструкції від порту, щоб відкоригувати свою швидкість, щоб прибути, коли буде доступний причал, що скоротило час стоянки на якорі.

Тим не менш, своєчасне прибуття суден залишається винятком, оскільки це вимагає узгодження різних зацікавлених сторін.

Ініціатива Ship It Zero закликає океанські перевізники припинити замовляти СПГ-судна, щоб скоротити викиди метану. Океанські перевізники зробили певні кроки в цьому напрямку, але сьогодні альтернативні види палива, такі як метанол, водень і аміак, недоступні в достатній кількості, їх важко масштабувати і вони дорожчі.