© Vampy1

Пожежу літій-іонної (літій-іонної) батареї на судні необхідно швидко локалізувати, щоб запобігти її поширенню, але експерти погодилися, що запобігання пожежі є найкращим напрямком дій, і це потребує широкомасштабної співпраці.

Однак делегати конференції «Літій-іонні батареї в логістичному ланцюзі поставок» у Лондоні сьогодні були майже виключно представниками логістичної галузі, лише один представник автомобільного сектору був присутній.

Марк Лефевр, керівник відділу вантажних перевезень CMA CGM, сказав на конференції, що жодних дискусій з виробниками автомобілів не було. Але, після Loadstar підштовхнувши його до справи, він додав: «Ми задавали питання щодо властивостей акумуляторів і запобіжних заходів, які ми можемо вжити, таким компаніям, як Tesla і Volkswagen. [among others]і не отримав відповіді».

Перегрін Сторрс-Фокс, директор з управління ризиками в TT Club, одному з організаторів конференції, був категоричний, що співпраця необхідна для вирішення проблем транспортування літій-іонних батарей.

«Усі зацікавлені сторони в ланцюжку постачання залежать від тих, хто був раніше», — сказав він, зазначивши, що нормативні акти — це лише найнижча вимога, необхідна для забезпечення безпеки.

Згідно з TT Club, пожежі на літій-іонах не є повсякденним явищем, але горять при дуже високих температурах, поширюють небезпечні гази, такі як чадний газ і ціаністий водень, і можуть поширюватися дуже швидко. Тому їхні виробники повинні допомогти судноплавній галузі зрозуміти небезпеки та способи їх пом’якшення.

За словами Коліна Гіллеспі зі страхової компанії NorthStandard, виробники електромобілів (EV) будуть домінуючим споживачем літій-іонних акумуляторів, які транспортуються на кораблях, і до 2030 року кількість транспортованих електромобілів збільшиться в десять разів.

Це означає, що ризик виникнення пожежі значно зросте. Єва Маккірнан, технічний директор і старший дослідник Jensen Hughes, пояснила, що втеча тепла і чого очікувати від пожежі літій-іонної батареї.

Теплова втеча відбувається, коли тепло і хімічні реакції досягають певного рівня. За її словами, вони є самопідтримуваними пожежами, і їх дуже важко загасити.

Про це розповів пожежний Денніс Кустерс із рятувальної групи REACT Loadstar: «Пожежники хочуть залити корабель у воді, але ми співпрацюємо з інженерами та корабельними архітекторами, щоб переконатися, що остійність корабля зберігається. Це дуже складно з судами ро-ро і ро-пакс зокрема».

За словами пана Кустерса, пожежі в контейнерах усуваються шляхом охолодження контейнерів і запобігання поширенню вогню. На судні ро-ро або ро-пакс автомобільну палубу необхідно закрити за допомогою автоматичного протипожежного обладнання, щоб охолодити судно, але вода на автомобільних палубах може зробити судно ро-ро нестабільним і спричинити його перекидання.

«Вивести пасажирів із судна важко, і більшість портів не хочуть, щоб судно, яке горить, заходило», — додав пан Кустерс.

Боротьба з такими видами пожеж потребує спеціального обладнання, включно з газовими костюмами, і може тривати тижні, щоб взяти їх під контроль.

«Нам потрібно вдосконалити процедури та обладнання, а також підтримати судноплавні компанії в їх підготовці», — сказав пан Кустерс.

Правила змінюються, але процес може бути дуже повільним, пояснив пан Сторрс-Фокс, а директор з безпеки Міжнародної морської організації Хайке Деггім додав: «Потрібно більше роботи, щоб ефективно реагувати на небезпеку літій-іонних батарей, але розвиток акумуляторів також рухається дуже швидко».