Остання війна ставок на транстихоокеанських і азіатсько-європейських торгових лініях може призвести до того, що деякі океанські перевізники, надмірно схильні до спотового ринку, зафіксують свій перший збитковий квартал з початку пандемії.

У найгіршому випадку рівень ставок «може імітувати екстремально низькі показники 2016 року», за словами генерального директора Vespucci Maritime Ларса Йенсена.

У цей рік відбулося занепад Hanjin Shipping, що поштовхнуло шалену консолідацію лінійних суден. І пан Дженсен попередив, що курсова війна «може посилитися», якщо альянси не зможуть домовитися про залучення достатньої потужності.

«Ставки на вантажні перевезення в деяких випадках вже нижчі за рівень до пандемії. Той факт, що перевізники все ще не вилучають достатню пропускну здатність, щоб відповідати падінню попиту, означає деяке збільшення обсягів над рівнем ставок», — сказав пан Дженсен.

Дійсно, спотові ставки на контейнери цього тижня продовжували рухатися на південь, усі індекси, які відстежують середні ставки, відображаються червоним.

Компонент Азії та Північної Європи Xeneta впав на 5% до 1491 долара за теу, втративши 11% за місяць і майже третину вартості з початку року.

Тим часом Азіатсько-Середземноморський торговельний коридор, який до цього часу виявився більш стійким, починає спостерігати значне падіння, коли WCI Drewry впав на 8% за тиждень до 2287 доларів за теу.

У транстихоокеанському регіоні показник Freightos Baltic Exchange (FBX) від Азії до західного узбережжя США цього тижня впав до 1040 доларів США за 40 футів – рівень, який був би неекономічним для перевізників, якби не для більш високого рейтингу контрактного базового вантажу, який заповнює їхні кораблі. Для портів на сході США та узбережжі Мексиканської затоки показники FBX впали на 3,5% за тиждень до 2266 доларів США за 40 футів.

Незважаючи на це, BCO на трейдлайні все ще віддають перевагу більшій стабільності контрактних ставок над надзвичайною волатильністю спотового ринку. Насправді, сказав керівник американського роздрібного продавця Loadstar на полях нещодавньої конференції S&P Global TPM у Лонг-Біч заявив, що його компанія не має персоналу для щоденного моніторингу спотових ринків.

«У нас просто немає людей або досвіду, щоб грати на спотовому ринку, тому ми отримаємо справедливу контрактну угоду від кількох перевізників, а також, можливо, використаємо NVOCC цього року для покриття нашого імпорту з Китаю», — сказав він.

А нещодавнє опитування клієнтської бази Xeneta підтверджує небажання вантажовідправників вкладати занадто високий відсоток своїх обсягів на спотовий ринок. Опитування, проведене компанією, що займається порівняльним аналізом тарифів на вантажні перевезення, показало, що близько половини респондентів «вели переговори протягом одного року, як зазвичай», тоді як п’ята частина робила це з урахуванням коригування, пов’язаного з індексом, і лише 10% використовували виключно спотовий ринок.

А в трансатлантичному регіоні ерозія спотових ставок прискорюється, при цьому компонент XSI від Північної Європи до східного узбережжя США цього тижня впав ще на 8% до 4781 доларів США за 40 футів.

За оцінками Drewry, рівень використання головних рейсів впав лише до 60% після величезних ін’єкцій потужностей у торгівлі.

«Це означає лише одне: нижчі ставки», — прокоментував Саймон Хіні з Drewry.