© Mr.siwabud Veerapaisarn

Минулого тижня компанія Maersk заявила, що цьогорічні контрактні ставки на її авіаційні послуги «наближаються до спотових ставок» і, по суті, це імпульс, який, здавалося, прискорюється із закінченням терміну дії угод.

За даними фірми Xeneta, що займається порівняльним аналізом тарифів на фрахт, на ринку морських фрахтів відбулися «фундаментальні зміни», які вже значно звузили різницю між спотовими та контрактними ставками.

Отримані Xeneta дані щодо п’яти основних напрямків перевезення з Азії свідчать про величезні знижки, які океанські перевізники вже погодили на нові угоди, причому значна частина контрактів 2023 року ще належить обговорити та підписати.

Станом на середину грудня вантажовідправники повідомили, що платять у середньому на 3900 доларів за 40 футів більше, ніж спотові ціни за довгостроковими контрактами з Азії; однак до 12 лютого Xeneta заявила, що контрактна премія скоротилася лише до 810 доларів.

Дійсно, оскільки багато річних контрактів між Азією та Європою ще належить завершити, а офіційний транстихоокеанський контрактний сезон з травня по травень ще не розпочався, будь-які нові угоди, прив’язані до індексу, ймовірно, будуть зафіксовані на або навколо поточних спотових цін.

Пітер Сенд, головний аналітик Xeneta, сказав, що хоча довгострокові ставки «спочатку витримали шторм», зона комфорту для перевізників між спотовими та контрактними ставками тепер «усі змінилася».

«Зрештою, ринкові сили виявилися непереборними», — сказав пан Сенд, який зазначив, що для перевізників є ще більше небажаних новин щодо тривалості нових контрактів.

Він сказав, що 20% клієнтів Xeneta, опитаних під час нещодавнього вебінару, сказали, що вони скорочують тривалість нових контрактів і беруть на себе зобов’язання лише на три-шість місяців, «щоб отримати вигоду від того, що, як очікується, буде тривати спадною тенденцією».

Тим часом спотові ринки продовжують щотижневе падіння, внаслідок чого обсяги експорту з Китаю до Європи та США впали на 80–90% порівняно з рівнем минулого року.

Компонент Xeneta «Азія-Північна Європа» цього тижня знизився ще на 2% до середньої ціни в 1637 доларів США за 40 футів, тоді як перевізники рекламують ціни на ринку на рівні менше 1000 доларів США за 40 футів.

Для середземноморських портів значення WCI Drewry впало на 3% за тиждень до 2581 доларів США за 40 футів.

Для транстихоокеанського маршруту від Азії до західного узбережжя США ставки FAK легко пропонуються на рівні нижче 1000 доларів США за 40 футів, а Freightos Baltic Exchange (FBX) цього тижня зафіксувала невелике падіння свого середнього спотового курсу до 1244 доларів США за 40 футів.

І премія для портів східного узбережжя США продовжувала знижуватися, компонент WCI втратив ще 4% цього тижня, встановивши середню ставку нижче 3000 доларів США до 2996 доларів США за 40 футів.

Проте трансатлантична торгівельна смуга поки що залишається прибутковою для перевізників, хоча цього тижня XSI знизився ще на 3% до 5269 доларів перед великим збільшенням пропускної здатності перевізниками.

Незважаючи на різку корекцію на ринку контейнерів, океанські перевізники, схоже, не втратили бажання замовляти більше суден.

Після церемонії присвоєння імені 24 188 teu OOCL Іспанія Цього тижня в Китаї – перший із серії із шести великих кораблів, замовлених дочірньою компанією Cosco, які, як очікується, будуть поставлені цього року – з’явилася новина про замовлення MSC на суму 1,2 мільярда доларів США на десять двопаливних кораблів на 11 500 ТЕУ, які працюють на СПГ, щоб перенести книгу замовлень перевізника до масивний 1,8 м teu.

Щоб дізнатися останні відомості про тарифи на вантажні перевезення, перегляньте цей ролик із The Loadstar Podcast Пітера Сенда, головного аналітика Xeneta