Фото: VesselFinder

Азіатські контейнерні лінії мають набагато менше великих контейнеровозів, ніж їхні європейські аналоги, і на них може більш негативно вплинути рішення ЄК минулого тижня не поновлювати положення про блокові виключення для консорціумів (CBER), коли термін дії імунітету закінчиться 25 квітня 2024 року.

Про це тайванській газеті заявив колишній голова правління Yang Ming Бронсон Се ETToday що від 20% до 50% слотів європейських перевізників були розміщені в альянсах, тоді як для азіатських перевізників цей відсоток становив 70% до 80%.

Він пояснив: «Якщо альянси скорегують свої умови роботи, це може більше вплинути на азіатських операторів, особливо тому, що європейські гравці володіють більшою кількістю мегаконтейнерних суден.

«У майбутньому можлива реорганізація спільної структури судноплавства. Те, як ЄС керує ситуацією, — це виклик, який повинні подолати оператори лінійних перевезень», — сказав він.

Азіатська асоціація судновласників (ASA) заявила сьогодні, що не погоджується з рішенням ЄК і стверджує, що оператори лінійних суден повинні мати імунітет від антимонопольного переслідування, щоб надавати ефективні послуги та часті заходи в порти.

Генеральний секретар Юічі Сонода дійсно висловив полегшення, що співпраця між лінійними операторами може продовжуватися у формі консорціумів і угод про спільне використання суден згідно з горизонтальними та спеціалізованими правилами групового виключення.

Він сказав: «Європейська комісія визнає цінність консорціумів лінійного судноплавства та угод про спільне використання суден і тепер вирішила забезпечити юридичну визначеність цих угод перевізників відповідно до загальних антимонопольних правил ЄС».

Сьогоднішній звіт Linerlytica свідчить про те, що реакція на скасування антимонопольного виключення була перебільшеною, оскільки цей крок «зміцнить, а не підірве» альянси.

Виняток поширюється на операторів із сукупною часткою ринку послуг, які вони надають, менше 30%, що перевищує поріг на багатьох маршрутах альянсів.

Дійсно, 30 з 43 консорціумів, що працюють в ЄС, перевищують 30% ринкової частки, включаючи альянси 2M, Ocean і THE.

«Видалення CBER не вплине на існуючі угоди про альянси, а перевізники, які працюють в угодах консорціумів за межами CBER, як і раніше повинні будуть самостійно оцінювати сумісність своїх угод з антимонопольними правилами ЄС», — заявила Linerlytica.