© Андрій Яланський

Більше третини логістичних компаній підвищать ціни цього року через високі витрати на енергоносії, зниження попиту та збої в ланцюжках поставок, згідно з індексом логістики ринків, що розвиваються Ti, за 2023 рік.

Індекс, який аналізує та ранжує країни на основі їхньої привабливості для інвесторів за різними критеріями, здається, демонструє зростаючу декитаїфікацію.

Було встановлено, що Південно-Східна Азія (13,6%), Індія (13,4%) та Європа (13,1%) були напрямками для бізнесу у 2023 році. Запитали: «Чи плануєте ви перенести виробництво/забезпечення в будь-який із наведених нижче регіонів? » – з Китаєм, який відстає на 12,6%, де він був би значно попереду в попередні роки.

Дійсно, Малайзія, Індонезія, Таїланд і В’єтнам увійшли до першої десятки індексу, останній піднявся на сходинку вгору. Навіть якщо Китай поки що залишиться лідируючим, 20,5% респондентів сказали, що перенесуть виробництво та/або постачальники з Китаю, а 18,4% сказали, що скоротять інвестиції туди – головною причиною є сувора антиковідна політика.

«Те, що Китай швидко втрачає свою привабливість як інвестиційний напрямок, — це не просто розмови», — зазначив Ті. «Кілька виробників почали переміщувати принаймні частину виробництва… Результати опитування показують, що багато компаній внесли структурні зміни у свої мережі постачань, зокрема запровадили стратегії мульти-шорингу, локального, ближнього або френд-шорингового стратегій у щоб підвищити стійкість мережі».

Насправді багато компаній, які беруть участь в опитуванні Ti, схоже, приголомшені досвідом під час пандемії. Переміщення виробництва та постачальників на внутрішній берег (19,4%) або в сусідні країни (16,7%) виявилося популярним, але набагато більш сприятливою стратегією була диверсифікація, а не переміщення, причому 24% сказали, що вони перенесли виробництво та постачання в численні місця ( «multi-shoring» мовою Ti), щоб зменшити ризики. Лише 10,8% респондентів сказали, що їхній план ланцюжка поставок після COVID «виглядає приблизно так само».

Але будь-які маятникові коливання з боку Китаю та великі реінвестиції деінде, швидше за все, будуть послаблені нестабільністю світової економіки, оскільки близько 70% респондентів опитування «готуються» до глобальної рецесії.

Зростання цін на пальне викликало серйозне занепокоєння: 34,3% сказали, що у відповідь вони підвищать ціни протягом наступного року, а 9,5% сказали, що вони підвищать ціни більш ніж на 10%, цьому крок, на думку центральних банків, може сприяти. до спіралеподібної інфляції.

«Перевізники та вантажовідправники відчувають наслідки вищих цін на енергоносії, жорстких ринків праці та ширшої інфляції, незважаючи на те, що фрахтові ставки впали, а порти прибрали вантажі», — сказав віце-президент Agility Тарек Султан. «Зараз виникає нова невизначеність, оскільки споживачі та компанії відмовляються від витрат і найму».

З іншого боку, 36,5% заявили, що спробують подолати майбутню рецесію, знизивши витрати – або на оплату праці (10,4%), скоротивши споживання енергії (16,3%), або скоротивши інвестиції (9,8%). Лише 10,9% сказали, що готові витримати зменшення прибутку.

Професор Джон Меннерс-Белл, засновник Ti Insights і платформи даних GSCi, сказав, що геополітична напруженість «у поєднанні з фінансовою невизначеністю та тривалими наслідками пандемії створила все більш складне ділове та інвестиційне середовище».